Kayseri Toki Başvuru 2020

0
290

Kayseri Toki Başvuru 2020

Toki nedir, ne iş yapar,

TOKİ’nin görevleri nelerdir?

Cumhuriyeti Başbakanlığı kurumuna bağlı olarak hizmet vermekte olan ve konut inşası sağlamak amacıyla ortaya çıkmış olan Toki, geliri düşük olan halka ekonomik ev satışı yapmak için faaliyet vermektedir.

Toki ne İş yapar? Toki’nin Görevleri Nelerdir?

Amacı konut inşası olan Toki, 2985 sayılı Toplu Konut Kanununda yer alan maddelere uygun olarak görevlerini gerçekleştirmektedir.

1.Konut üretimi yani sıra menkul kıymet ürünlerini, iç veya dış tahvilleri devletin garantisi olarak yada olmayarak çıkartmaktır.

  1. Toplu Konut İdaresi’nin ihtiyaç duyacağı krediyi yurt içi veya yurt dışından almaya karar vermek.
  2. Konut üretimi için bankalar arası iştiraki sağlamak gerekli tedbirleri sağlamak ve gerektiğinde bankalara kredi sağlamaktır.
  3. Konut üretimi alanında hizmet vermekte olan kişi ya da kurumları maddi olarak desteklemek.
  4. ülkemizin en gelişmekte olan bölgelerine özel kalkınma iştirakları sağlamaktır.
  5. Konut inşası ile ilgili gereken tüm araştırma, inceleme veya taahhüt sözleşmelerini sağlamaktır.
  6. 2985 sayılı Toplu Konut Kanununda yer alan ilgili maddelerin her birini yerine getirmektir.

2985 sayılı Kanunda yer alan Toki görev ve sorumluluklarına, 06/08/2003 tarihinde yeni görevler eklenmiştir.

Konut üretimi alanında faaliyet gösterecek yeni şirketler kurmak yada faaliyet göstermekte olan firmalara destek sağlamaktadır.

Konut kredisi sağlamak (ferdi ya da toplu konutlar için)  özellikle gece kondu oluşumlarının dönüşümüne, köy ve yöresel alanlarda mimarinin olduğu gibi korunmasına dair ihtiyaç duyulan kredi iştirakı sağlamaktır.

Konut projelerini geliştirmek, yurt içi veya dışı iştirakları desteklemek, altyapı, sosyal donatı ve konut gibi projelerin her birini desteklemek.

İdari kaynak sağlamak amacıyla farklı projeleri uygulamak ya da uygulanmasını sağlamak.

Doğal adet olaylarının ortaya çıkmış olduğu durumlarda afet yaşanan noktalarda sosyal konut ve altyapı projelerine imza atmak.

Toki idaresinin kurulduğu ilk günden bugüne değin bakıldığında asıl amacının yanı sıra ortaya çıkan çarpık kentleşme sorunlarına çözüm sunması da ön plana çıkmaktadır konut inşası sırasında planlı kentleşme planını ön plana çıkartmıştır.

Akkışla, Bünyan, Develi, Felahiye, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Özvatan, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Talas, Tomarza, Yahyalı, Yeşilhisar

kayseri toki 2020, kayseri toki başvuruları 2020, kayseri toki evleri fiyatları, kayseri toki projeleri 2020, kayseri toki 2020 başvuruları ne zaman, kayseri toki nerede yapılıyor


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here