Kredi Kartı Gecikme Faizi Nedir?

0
279

Gecikme faizi nedir 2019, gecikme zammı nedir 2019 adlı sorunun cevabını öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okumanız gerekmektedir.

Elektrik faturası ödemesinden, kredi kartımızın ödemelerine, birçok mali işlemde gecikme faizi, ile karşılaşmışızdır. Peki bu gecikme faizi nedir? Gecikme faizi en kısa tanımıyla, zamanı gelmiş olan bir borcun, zamanında ödenmemesi halinde, borca ödeme tarihinden itibaren eklenen faize denilmektedir. Örneğin kredi kartınızın 100 TL ödenmesi gerek ekstresi var ve siz son ödeme tarihinden itibaren, 5 gün geciktirerek ödediniz. Bu durumda borcun geciktiği beş gün için sizden bir gecikme faizi alınmaktadır. Örneğin bu durumda 101 TL alınmaktadır. Gecikme faizi ödemek istemiyorsanız, borçlarınızı zamanında ödemeniz gerekmektedir. Aksi halde her kurum bu faizi sizden tahsil edecektir.

Kredi Kartı Borcumun Gecikme Faizini Nasıl Hesaplarım

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde kullanımda olan kredi kartı sayısı 58 milyon ve bu kartların alışverişteki oranı %50’dir. Durum böyle olunca da kredi kartı borçları zamanda ödenemiyor ve gecikme faizi uygulamasına maruz kalınıyor.

Kredi kartlarında vakti gelen ödeme yapılmadığı taktirde, faiz hesaplanması şu şekilde yapılmaktadır: İlgili dönem borcunun asgari ödeme tutarı kadar olan kısmına gecikme faizi, asgari ücretin dışında kalan kısım içinde akdi faiz uygulanmaktadır. Şuan ülkemizdeki akdi faiz ve gecikme faizi oranlarını, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ayarlamaktadır.

Akdi ve gecikme faiz oranları tebliğinde, Merkez bankası bu oranları belirlemek için tek yetkili yer olduğu belirtilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bu oranları 3 ayda bir açıklamaktadır.

Kredi Kartı Borcu Ödemesi, Gecikirse Faiz Üzerine faiz İşler mi?

Kredi kartı borcu gecikmesi durumunda, borcun bir takım faizlere tabi olduğunu belirtmiştik. Peki her defasında faiz üzerine faiz mi binmektedir şeklinde bir soru kullanıcıların aklını karıştırmaktadır. Bu sorunun cevabı hayırdır. Konuyla ilgili olarak, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunun 26. Maddesinde açıkça kart uygulamasından doğan borçlarda birleşik faiz uygulanamayacağı yazmaktadır. Yani birleşik faiz ile kastedilen faiz üzerine faiz konulamayacağıdır. Bu durum yasal takip hallerinde de geçerlidir. Gecikme faizi yalnızca anaparanın üzerine uygulanabilmektedir. Borcun faizli halinin üzerine bir gecikme faizi daha uygulanmamaktadır. Tabi tüm bunlarla uğraşmamak için borcunuzu zamanında ödemek en kestirme yol olacaktır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here