Yasal Takip Nedir?

0
38

Kredi kartı yasal takip kaldırma 2019, yasal takip sorgulama 2019, yasal takip süreci nedir 2019, yasal takip süreci nasıl işler 2019, yasal takip ne zaman kalkar 2019 konularının işlendiği makalemiz yazımızın devamındadır.

Yasal takip, kredi veya kredi kartı kullanmakta olan hemen herkesin, borçlarını ödemekte zorlandıkları durumda en çok endişelendikleri ve girmemek için çaba harcadıkları durumlardan bir tanesidir. Halk içinde kara listeye girmek olarak da bilinen yasal takip durumu, muhakkak çevremizden birisinin yaşadığı ve ciddi ekonomik sıkıntılara girmesine neden olan bir işlemdir. Günümüzde, ülkemizdeki kullanımda olan kredi kartı sayısı 58 milyonu aşmış durumda. Yapılan alışverişlerde kredi kartı kullanım oranı ise %50’dir. Bu durum doğal olarak insanların kredi kartı borçlarını ödeyememesi ve yasal takibe düşmesine neden olmaktadır. Yasal takip en kısa tanımıyla kredi veya kredi kartı borçlarının yönetmeliklerde belirlenmiş süre zarfında, ödenmemiş olması halinde başlatılan ve alacakları kurumun, alacaklarını tahsil edebilmesine yaran bir süreçtir.

Yasal Takip Ne zaman Başlar?

Bankaların, borçlarını ödemeyen kişiler hakkında, nasıl bir yol izlemesi gerektiği ve ne zaman yasal takip başlar ile ilgili mevzuatlarda açıkça belirtilmiştir. Buna göre ilk 30 günlük süre boyunca borcunu ödemeyen kişiye, banka borcunu ödemesi için ihtarda bulunmaktadır. İhtardan sonraki 2 ay içerisinde de borç ödenmediği taktirde, banka kişi hakkında yasal takip işlemi başlatmaktadır. Yani 30gün + 60gün, toplamda 90 gün boyunca borç ödenmezse yasal takibe düşülür. Bu şekilde kişinin banka hesaplarından veya sahip olduğu araç ve gayrimenkullerden borç tahsil edilmeye çalışılır. Eğer bu yollarla borç tahsil edilemezse banka kişinin evine haciz getirme hakkına sahiptir.

Yasal Takipten Nasıl Çıkarım?

Yasal takipte olan bir kişi hiçbir finansal işlem ve finans ürününden yararlanamamaktadır. Haliyle bu durum, tamamen ekonomisi finans sektörü üzerinden, dönen dünya ciddi maddi sıkıntılara yol açmaktadır. Bir anlamda yasal takibi olan kişinin finansal olarak eli kolu bağlı demektir. Yasal takipten Çıkmak için ilk yapılması gereken borcun ödenmesidir. Borç ödendikten sonra yasal takip işlemi sonlanacaktır. Ancak tüm bu süreçte kredi notunuz düşmüş olacaktır ve öylede kalacaktır. Kredi notunu yükseltmek için, bankaların size tanıdığı finans ürünlerinden alarak, bu ürünlerin ödemelerini düzenli olarak yapmalısınız. Bu durumda zaman içerisinde kredi notunuz yukarı doğru yükselecektir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here